beta

kami911 képe

Megjelent a Linux Mint 21.3 „Virginia” BÉTA kiadása

A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 21.3 BÉTA kiadását, amely a Virginia nevet kapta. A 21.3-es kiadás is az Ubuntu új – 2022. áprilisban megjelent – 22.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a VÉGLEGES verzió majd 2027-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez. 2024-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagalapot fogják használni, mint a Linux Mint 21.3, így a frissítés különösen egyszerű lesz az emberek számára. A fejlesztőcsapat 2024-ig nem kezd el dolgozni egy új csomagalapon, és teljes mértékben erre az alapra összpontosít.

kami911 képe

Megjelent a Linux Mint 21.2 „Victoria” BÉTA kiadása

A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 21.2 BÉTA kiadását, amely a Victoria nevet kapta. A 21.2-es kiadás is az Ubuntu új – 2022. áprilisban megjelent – 22.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a VÉGLEGES verzió majd 2027-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez. 2024-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagalapot fogják használni, mint a Linux Mint 21, így a frissítés különösen egyszerű lesz az emberek számára. A fejlesztőcsapat 2024-ig nem kezd el dolgozni egy új csomagalapon, és teljes mértékben erre az alapra összpontosít.

kami911 képe

Meddig mehet szembe a Manifest v3 iránnyal a Mozilla Firefox?

Letölthető a Mozilla Firefox a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.

kami911 képe

Teszteljétek a Firefox 109-es béta verzióját!

Letölthető a Mozilla Firefox következő béta verziója. Ez lesz a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. Miután a Firefox 108-es verziója már elérhető, a Mozilla mérnökei most a következő nagy Firefox kiadásra, a Firefox 109-re koncentrálnak, amelyet néhány nappal ezelőtt a béta-csatornába terjesztettek. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.

kami911 képe

Segíts Te is a LibreOffice 7.5 Béta tesztelésében

A LibreOffice 7.5 Béta nemrég jelent meg, amely a következő nagy lépés a nyílt forráskódú irodai programcsomag január végén esedékes következő kiadása felé. A szokásos módon a következő LibreOffice kiadás januárban várható és nagyjából egy évig élvezi a fejlesztők támogatását. A LibreOffice 7.5 csapata számos további változtatáson dolgozik, amelyet beépített az idei nyár óta tartó fejlesztési ciklusban. Továbbra is bizonyítja, hogy a termék a Microsoft Office alternatívája. A LibreOffice 7.5-höz tervezett izgalmas változtatásai közül néhány:

kami911 képe

Megjelent a Linux Mint 21.1 „Vera” BÉTA kiadása

A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 21.1 BÉTA kiadását, amely a Vera nevet kapta. A 21.1-es kiadás is az Ubuntu új – 2022. áprilisban megjelent – 22.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a VÉGLEGES verzió majd 2027-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez. 2024-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagalapot fogják használni, mint a Linux Mint 21, így a frissítés különösen egyszerű lesz az emberek számára. A fejlesztőcsapat 2024-ig nem kezd el dolgozni egy új csomagalapon, és teljes mértékben erre az alapra összpontosít.

kami911 képe

Linux Mint blog havi hírek - 2022. november

Ebben a hónapban nagyon rövid lesznek a hírek, mert nagyon közel vagyunk a BETA-hoz, és szeretnénk mindent elkészíteni karácsonyra. Nagyon sietünk kell.

A Linux Mint 21.1 tegnap elérte a QA-t, azonban egy hiba a Launchpad-ban megakadályozza, hogy hozzáférjünk néhány fordításhoz. A packagekithez és az aptdaemonh-oz kapcsolódó néhány hibát is keresünk még, de reméljük, hogy ezeket elég gyorsan kijavítjuk.

kami911 képe

Érkezőben az OpenTTD 13, itt az első béta

Nyakunkon az OpenTTD 13, és már kipróbálható az első hivatalos béta verzió. Az újdonságok között: a NewGRF objektumok építése egy területre kattintással és húzással, szélesebb folyók a térképgenerálásnál, továbbá HiDPI és vegyes DPI felbontású képernyők jobb kezelése, valamint néhány további GUI javítás, mint például a felújított pénzügyi ablak, és még sok apróság.

kami911 képe

Tesztelőket keres az android-os Thunderbird projekt

Fantasztikus embereket keresünk, akik segítenek tesztelni a K-9 Mailt, miközben az átalakul Thunderbird for Androiddá.

Szerezd be a béta verziót

  • Az alkalmazás béta verzióját ezeken a csatornákon keresztül töltheti le: GitHub kiadások
  • Minden kiadásunkat ott tesszük közzé. A béta verziókat "Pre-release" címkével jelöljük: Play Áruház
    • A bétaprogramhoz a készüléken lévő Google Play Store alkalmazással fog tudni csatlakozni.
  • Keresse a „Csatlakozz a bétához” / „Join the beta” részt a K-9 Mail részletes oldalán: F-Droid
    • A stabil verziókkal ellentétben az F-Droidon a béta verziók nem jelennek meg a „Javasolt” / „Suggested” címkével. Ki kell választania egy ilyen verziót a telepítéshez. A nem javasolt verziókról szóló frissítési értesítést az F-Droid alkalmazásban a „Beállítások” → „Szakértői mód” → „Nem stabil frissítések”/ „Settings” → „Expert mode” → „Unstable updates” opciót kell bejelölnie.

Hibák jelentése

A béta verzióban talált hibák bejelentéséhez használja a K-9 Mail hibakövetőjét a GitHub oldalon. Kérjük, győződjön meg róla, hogy a hibát nem jelentették-e már korábban a meglévő problémák között keresve, beleértve a már lezárt hibákat is.

Köszönjük!

Ti használjátok ezt a klienst? Vagy csak most fogjátok kipróbálni? Mi a véleményetek?

kami911 képe

Megjelent a Linux Mint 21 „Vanessa” BÉTA kiadása

A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 21 BÉTA kiadását, amely a Vanessa nevet kapta. A 21-es kiadás is az Ubuntu új – 2022. áprilisban megjelent – 22.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a VÉGLEGES verzió majd 2027-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez. 2024-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagalapot fogják használni, mint a Linux Mint 21, így a frissítés különösen egyszerű lesz az emberek számára. A fejlesztőcsapat 2024-ig nem kezd el dolgozni egy új csomagalapon, és teljes mértékben erre az alapra összpontosít.

Verziók

A most megjelent béta kiadás teljesen lefordított magyar nyelvű felületet kínál. Ez a kiadás tartalmazza a nemrég megjelent Cinnamon asztali környezet 5.4-es verzióját, a MATE asztali környezet 2021. augusztus 10-én megjelent 1.26 verzióját, és az XFCE asztali környezet 2020. december 22-én megjelent 4.16 jelölésű verzióját, illetve sok más újdonságot is. A fejlesztők ezzel egy időben a LMDE 4 „Debbie” tárolóba is feltöltötték a legújabb kiadásnak megfelelő csomagokat, valamint az XApps alkalmazások legújabb verzióját. Ez a kiadás elsősorban a meglévő szoftver-környezet további finomítását hozza el, hogy a felhasználók még kényelmesebben használhassák a Linux Mint rendszert.

Újdonságok, információk

Újdonságok a havi blogok alapján

Képernyőképek

Linux Mint 21 „Vanessa” BÉTA számos újdonságot kínál a leendő felhasználóknak, amelyek az alábbi három forrásból származnak:

  • Az asztali felületek további tökéletesítésből származó újdonságok,
  • Az Ubuntu alaprendszer frissítéséből származó újabb szoftververziók és finomítások, valamint
  • A Linux Kernel új verziójából származó újdonságok.
kami911 képe

Megérkezett a SteamOS 3.3 béta és van új Steam béta kliens is

Megérkezett a SteamOS 3.3 béta és van új Steam Kliens is. Az újdonságok:

A Steam béta kliens újdonságai

Figyelem, ez a frissítés a Steam Deck Client béta verziójához készült. A Béta csatornához készült, és olyan új funkciókat tartalmaz, amelyek még tesztelés alatt állnak. Ezt a Beállítások > Rendszer > Steam frissítési csatorna menüpontban választhatod.

kami911 képe

Megjelent a Krita 5.1 beta!

A Krita Alapítvány bejelentette a Krita 5.1 BÉTA kiadását és általános elérhetőségét, amely a nagy teljesítményű, ingyenes, nyílt forráskódú és platformfüggetlen digitális festőszoftver igen jelentős frissítésének tesztelésre szánt kiadása.

A Krita 5.1 egy hatalmas frissítés, amely számos új funkciót és fejlesztést hoz. A Krita egy teljes körű, ingyenes digitális festőstúdió olyan művészek számára, akik a művészi folyamat elejétől a végéig professzionális munkákat szeretnének végezni. A Krita-t képregényrajzolók, illusztrátorok, koncepcióművészek, felület- és textúrafestők és a digitális VFX-iparban dolgozók használják. A Krita-t világszerte több millióan használják.

A Krita számos olyan funkcióval rendelkezik, amely egyedülálló vagy első az ingyenes szoftveres festőalkalmazások között: az RGB-től eltérő színterek, például a CMYK támogatása, a HDR-festés támogatása, festési asszisztensek, perspektívarács.

A „Krita" név a svéd nyelvből származik, és azt jelenti, hogy „rajzolni", illetve azt, hogy  "kréta". A Krita kabalája Kiki, egy Tyson Tan által tervezett kibermókus.

A Krita szabad szoftver, a GNU Public License 3 licenc vagy újabb verziója alatt érhető el.

A Krita 5.1 rengeteg finomságot ígér a digitális művészek számára, akik ezt a hatékony szoftvert művészeti alkotások létrehozására használják. A legfontosabb újdonságok közé tartozik a JPEG-XL fájlformátum támogatása, a WebP, az OpenEXR, a Photoshop rétegelt TIFF és a Photoshop fájlok jobb támogatása, a PSD kitöltő rétegek és színcímkék támogatása, az ASE és ACB színpaletták támogatása, valamint az XSIMD használatával javított festési teljesítmény.

Mindezeken felül a Krita 5.1 béta több kiválasztott réteg kezeléséhez biztosít több művelet végrehajtását. Emellett kiegészíti a kitöltőeszközöket folyamatos kitöltési lehetőséggel, valamint egy új Enclose and Fill eszközzel bővíti a lehetőségeket. A vászon beviteli beállításaiban támogatást ad az olyan érintésvezérlők konfigurálásához, mint a "Tap to Undo", Továbbá javítja az animációs rendszert, megteremti a lehetőséget annak szabályozásához, hogy a az egy csoportban lévő rétegek mennyire legyenek erősen behúzva. Mindemellett támogatást ad a kiválasztási maszkokra való festéshez keverési módokkal.

A Krita 5.1 számos használhatósági javítást is tartalmaz, többek között egy új Zoom-to-fit (margókkal) opciót, további beállításokat a felugró palettához, egy kétszínű kiválasztó gyorsbillentyűt, az előre meghatározott nagyítási szintekről a sima nagyításra való váltás lehetőségét és még sok mást. Az Android készülékek javított támogatása is megtalálható a készülő kiadásban, az ecsetek javításával és több száz hibajavítással együtt.

kami911 képe

Segíts Te is a LibreOffice 7.4 Béta tesztelésében

A LibreOffice 7.4 Béta nemrég jelent meg, amely a következő nagy lépés a nyílt forráskódú irodai programcsomag augusztus közepén esedékes következő kiadása felé.

A szokásos módon a következő LibreOffice kiadás augusztusban várható és nagyjából egy évig élvezi a fejlesztők támogatását. A LibreOffice 7.4 csapata számos további változtatáson dolgozik, amelyet beépített a 2021 novembere óta tartó fejlesztési ciklusban. Továbbra is bizonyítja, hogy a termék a Microsoft Office alternatívája. A LibreOffice 7.4-hez tervezett változtatásai közül néhány:

Néhány izgalmas változás a LibreOffice 7.4-ben:

  • a Writer támogatása a Word-ből származó szóközök törléséhez,
  • a Rich Tect Format formátumú jelölőnégyzet-tartalomvezérlők támogatása,
  • OLE objektumok egyszerű frissítése (blog),
  • új tipográfiai beállítások (elválasztási zóna és minimális szóhossz megadása),
  • automatikus cellamátrix-bővítés a Calcban tömböt/mátrixot visszaadó képletkifejezésekhez,
  • WebP képek importálásának és exportálásának támogatása,
  • Változáskövetési információk megjelenítése csak olvasó üzemmódban is,
  • EMZ/WMZ fájlok támogatása,
  • Jobb PPTX, TIFF, HTML, RTF fájl támogatás,
  • Calc-ban 16384 oszlop támogatása (blog),
  • az MS Office dokumentumokkal való jobb átjárhatóság (blog, blog),
  • térbe kihúzott objektumok kezelésének gyorsítása és a fényelés jobbá tétele,
  • szövegelhelyzési teljesítménynövelés, betöltéskor, PDF exportkor (blog),
  • teljesítménynövelés a  sok adatot tartalmazó CSV és Excel fájloknál és újraszámolásnál.

A LibreOffice 7.4 fejlesztési ciklusának eddigi változásairól bővebb információt az előzetes kiadási megjegyzésekben talál. A kiadás ütemterve itt található.

Ha bármilyen hibát vagy problémát talál ebben a béta verzióban, kérjük, jelezze azokat a LibreOffice Bugzilla hibakeresőjében. Kérjük azonban, ne feledje, hogy ezt a kiadást megelőző verziót ne telepítse és ne használja semmilyen produktív munkához.

kami911 képe

Fordítási helyzet

Cinnamon

Az Linux Mint 20.3 Beta „Una” megjelenése arra sarkalt, hogy véglegesítsem a Cinnamon fordításokat. Ezennel örömmel jelenthetem, a fordítás ismét 100%-os. Ha valami hibát találnál, vagy csak ellenőriznéd, javaslatot tennél egy-egy fordításra, látogasd meg a következő Launchpad oldalt:

https://translations.launchpad.net/linuxmint/latest/+lang/hu

kami911 képe

Megjelent a Linux Mint 20.3 „Una” BÉTA kiadása

A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 20.3 BÉTA kiadását, amely a Una nevet kapta. A 20.3-es kiadás is az Ubuntu új – 2020. áprilisban megjelent – 20.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően ez a verzió majd 2025-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez.

Verziók

A most megjelent béta kiadás teljesen lefordított magyar nyelvű felületet kínál. Ez a kiadás tartalmazza a nemrég megjelent Cinnamon asztali környezet 5.2-s verzióját, a MATE asztali környezet 2021. augusztus 10-én megjelent 1.26 verzióját, és az XFCE asztali környezet 2020. december 22-én megjelent 4.16 jelölésű verzióját, illetve sok más újdonságot is. A fejlesztők ezzel egy időben a LMDE 4 „Debbie” tárolóba is feltöltötték a legújabb kiadásnak megfelelő csomagokat, valamint az XApps alkalmazások legújabb verzióját. Ez a kiadás elsősorban a meglévő szoftver-környezet további finomítását hozza el, hogy a felhasználók még kényelmesebben használhassák a Linux Mint rendszert.

Oldalak

Feliratkozás RSS - beta csatornájára