balacy blogja

Youtube letöltés yt-dlp segítségével

Az interneten található videók letöltése és offline elérhetővé tétele egyre népszerűbbé válik. Ehhez jól használható a yt-dlp Rengeteg online platform létezik, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kedvenc videóikat letöltésre és offline megnézésre mentse. Az egyik legnépszerűbb ilyen platform a YouTube. Azonban a YouTube nem kínál beépített lehetőséget a videók letöltésére, és ezért olyan eszközökre van szükségünk, mint a yt-dlp. A yt-dlp egy parancssoros alapú YouTube letöltő, amely lehetővé teszi a videók letöltését a YouTube-ról vagy más hasonló platformokról.

Niri - wayland ablakkezelő

Összeraktam a Niri ablakkazelőről egy videót, ítt pedig írásban mutatom be. Jó Linuxozást! Niri egy modern, Wayland-alapú kompozitor és ablakkezelő, amely az ablakokat egy végtelen szélességű vízszintes munkaasztalra (workspace) rendezi. Az ablakok egymás mellett, oszlopokban helyezkednek el, és balra-jobbra görgetve érhető el a teljes felület. Új ablak nyitásakor nem zsugorítja a többi ablakot, így minden ablak a korábbi méretében marad. Ez a megközelítés eltér a hagyományos csempézett ablakkezelőktől (pl.

A Nemo fájlkezelő menüinek kiegészítése „Actions” segítségével

Bevezetés

A Cinnamon asztali környezet alapértelmezett fájlkezelője a Nemo, amely számos testreszabási lehetőséget kínál a felhasználók számára1. Ezek közül az egyik leghatékonyabb a kontextus menü kiegészítése egyéni műveletekkel, amelyeket "actions"-nek nevezünk. Ezek a műveletek lehetővé teszik, hogy saját parancsokat, szkripteket futtass közvetlenül a fájlkezelőből, jelentősen felgyorsítva a mindennapi munkádat.

Xautolock használata

Eltérő asztali környezetek eltérő mód kezelik az energia kezelési funkciókat. az egyik eltérs, hogy a média lejátszás közben alvó módba tudják, avagy nem tudják tenni a gépet. Nekem az ez elvárásom, hogy meghatározott idő után altasson, akkor is, ha egy filmet meg. Ezt nem feltétlen oldja meg a gyári, az asztali környezethez kapott program, így mást kellett keresnem. Ezt a témát járjuk körbe.

Kuka használat terminálból: trash-cli

A trash-cli egy egyszerű, parancssoros eszköz Linux rendszerekhez, amely lehetővé teszi a fájlok és könyvtárak biztonságos törlését úgy, hogy azok a Lomtárba (Trash) kerüljenek, ahelyett, hogy véglegesen eltűnnének. Ez különösen hasznos olyan parancssori felhasználók számára, akik nem akarnak azonnal végleges törlést (rm) használni, hanem szeretnék a grafikus felületeken megszokott „Lomtárba helyezés” funkciót parancssorból is elérni.

Sxhkd – a billentyűparancs kezelő

Az sxhkd (Simple X Hotkey Daemon) egy rendkívül hasznos és könnyűsúlyú billentyűparancs-kezelő program Linux rendszerekhez, amelyet kifejezetten az X Window System (X11) környezetben való használatra fejlesztettek ki. A programot Bastien Dejean (a bspwm ablakkezelő fejlesztője) alkotta meg, és célja, hogy egyszerű, de rugalmas módon lehessen billentyűkombinációkat (hotkey-eket) definiálni és ezekhez parancsokat társítani.

Cinnamon ablaknyitás megadott pozícióban

Pár funkció hiányzik nekem a Cinnamon felületen, az egyik az I3wm-ben megszokott funkció, amivel megadhatom, hogy egy ablak, program pontosan hol jelenjen meg nyitáskor. Kisebb keresgélés után pár megoldást találtam. Nem túl kényelmes, hiszen nem grafikus felületű, de a konfigurációk szerkesztését nekem megéri a cél érdekében. Plusz ezek független programok, bármelyik xorg-ot használó környezetben működni fognak.

Egérfókusz követés Cinnamon alatt

Egérfókusz követés Cinnamon alatt. Ezt a témát dolgozzuk most fel. Mi is az egér fókusz követés? A legtöbb asztali felületben valami szinten megtalálható funkció szabályozza, hogy az egér mozgatását követi a fókusz, vagy nem. Ha követi, akkor az az ablak lesz aktív automatikusan, ami fölé mozdul az egér. Ha nem követő módban van, akkor rá kell arra az ablakra kattintani, amiben munkát akarunk végezni.

Deepseek kinai MI

Az utóbbi időben nagyon sok szó esik a Deepseek kinai MI-ről. Most ennek a telepítését vesszük át Linuxra. A folyamat nagyon egyszerű, de nem gyors. Nagy állományok kerülnek letöltésre, így nekem a folyamat egy órás volt. A leírás viszonylag rövid lesz, mert az alul megjelölt videó segédanyaga.

Oracle Virtualbox telepítése Linux MInt 22-re

A VirtualBox nincs a tárolókban. Ezzel szembesültem a mai nap.

Figyelem! A módszer, amit leírok Linux MInt 22-re készült.

Mi is az a vitrualBox?

Az Oracle VirtualBox egy nyílt forráskódú, platformfüggetlen virtualizációs szoftver, amely lehetővé teszi virtuális gépek létrehozását és futtatását. Linuxon (és más operációs rendszereken, például Windows és macOS alatt is) futtatható, és a segítségével különböző operációs rendszereket lehet telepíteni és tesztelni egy fizikai számítógépen belül.

Cinnamon 6.4 telepítése Linux Mint 22 alá

Nemrég jelent meg a Cinnamon 6.4 verziója, pár érdekes újítással. Ha ezt már most szeretnéd használni, akkor vagy olyan Linux disztribúciót kell használni, ami nagyon gyorsan frissül (pld. Arch linux) vagy az alábbi leírást követed.

Az új verzió újdonságai magyarul itt olvasható.

A leírás egy videó kiegészítője, így csak a főbb lépéseket írom le, egymondatos kommentálással:

A MamoLinux PPA tárolójának megadása, Ubuntu 24.04 vagy 24.10 vagy a Linux Mint 22 esetén:

A Nemo fájlkezelő gyorsbillentyűinek szerkesztése

A Linux rendszerek egyik kedvelt fájlkezelője a Nemo. Most a Nemo fájlkezelő gyorsbillentyűivel foglalkozunk. Alapesetben nincs grafikus felület a beállításokhoz, így kis barkácsolás kell egy új gyorsbillentyű hozzáadásához. Én a Terminál megnyitáshoz rendelek egy F5 kulcskötést a példában.

Érdemes ezt követni, majd a többit már egyszerű lesz állítani és az elképzeléseinknek megfelelőre szabni.

Terminál megnyitás itt és az F5 kulcskötés beállítása

Három plusz egy lépése van. Megnyitjuk a kedvenc terminálunkat és bemásoljuk a parancsokat.

Ranger gyorsjavítás

Egy gyors javítás a Ranger fájlkezelőhöz. Ha nemrégiben (az elmúlt hónapokban) telepítetted a Ranger fájlkezelőt észrevehetted, hogy a bulkrename rész nem működik, hibát ad ki (endwin() returned ERR) és azután már a program is fura dolgokat kezd el csinálni.

A megoldás egyszerű, a pontosságra kell törekedni, és azután már működő lesz a dolog.

Miért blogolj?

Többször felmerült a kérdés, hogy miért is blogolok, vagy csinálok videót. De általánosságban feltehetjük a kérdést: miért éri meg blogolni? Itt a blogolást, vagy tágabb értelemben a véve a témát a videókészítést is ideérve az érdemi tartalom gyártását értem. Azokat a semmitérő, érdemtelen, nulla hasznosságú tartalmakat nem igazán venném ide, amiben a magamutogatás és a kattintásszám a lényeg. Ki mit reggelizett, ki kivel kavar és ki hogyan gyújtja fel a saját haját, és mit reklámoz... erről nem tudok nyilatkozni.

De vegyük sorba: miért érdemes egy Linux blogot készíteni, esetleg a kedvenc fórumunkon érdemi tartalmat gyártani blog formában.

Hangoskönyv készítése Linuxon gépi felolvasással

Gépi felolvasás?

Hogyan készíthetünk gépi felolvasással hangoskönyvet Linux alatt? Én most egy egyszerű megoldást mutatok be, ami talán a leggyorsabb.

Az utóbbi időben körbejártam a témát és pár elkészített anyag után pár hasznos tapasztalatot összegzek.

Mi is a cél? Egy írott anyagból szeretnénk hallgatható anyagot készíteni. A dolog első olvasatban egyszerű, de van pár buktató.

Oldalak

Feliratkozás RSS - balacy blogja csatornájára