osmand

kami911 képe

Az OsmAnd navigációs szoftver RTK kezelés hibájának javítása a helyadatok forrásának beálltásával

Tavalyi év során szembesültem vele, hogy az OsmAnd androidos navigációs szoftverben, amelyet a navigáció mellett a GPS és főleg a RTK nyomvonalak (Real-Time Kinematic) rögzítésére is szoktam használni, a GPS után: Pontosabb mérés nyomvonal készítés lakossági RTK-val cikkben leírt konfigurációban. Tehát ez az összeállítás egy ideje nem megy jól OSMAnd alatt, sőt a GPS pontosság mellett még ide-oda ugrál az elkészített RTK-val segített GPS-nyomvonal.

kami911 képe

GPS után: Pontosabb mérés nyomvonal készítés lakossági RTK-val

GPS, ahogyan mindenki ismeri

GPS. Manapság ez a technológia, amit mindenki használ ahhoz, hogy odataláljon, ahova elindult. Mára már több rendszer is működik, hasonló megoldással: GPS, GLONASS, BeiDou, Galilelo, stb.. Ezeket a rendszereket a napjainkban megjelenő eszközök általában mind támogatják és jó esetben 5 méteres pontosságra is számíthatunk. Ez nem minden feladathoz jó, de navigációhoz megfelelő. Ha éppen minden jól megy, megfelelő számú műholdat lát a készülékünk. Ha nem, akkor bizonyos esetekben a pontosság nagy mértékben csökken, akár több tízméteres bizonytalansággal, aminek eredménye, hogy az aktuális vélt elhelyezkedésünk ide-oda ugrál, a készített nyomvonal csúnya lett. Régebben ennél pontosabbat csak statikus mérésekkel lehetett elérni, amelyhez két – geodéziai pontosságú – eszköz kellett és legalább 20 perc egy-egy hely megfelelően pontos méréséhez.

A megoldás: RTK!

Amióta egy régebbi munkahelyemen megtapasztaltam, hogy milyen a valós idejű, vagy utófeldolgozással megtámogatott RTK-val történő pozíció meghatározás, azóta vágyom egy ilyen eszközre. Csakhogy ezek a berendezések professzionális munkára vannak kitalálva, és az áruk is ennek megfelelően egymillió forint felett kezdődik. Szóval talán ez nem az az árkategória, amit egy hobbista megengedhet magának. Az RTK, azaz a Real-Time Kinematic megoldás a GPS és a hozzá hasonló technológiáján alapul, kiegészítve azt egy online vagy rádiójellel történő korrekcióval. Ugyanakkor itt is két eszköz van, egy ismert pozíciójú bázis (vagy azoknak a hálózata) és helyszínen lévő mérőeszköz. Általában a bázist helyettesíteni szokták egy cég által nyújtott szolgáltatással, amely perc alapon, vagy valamilyen előfizetési modellben biztosítja számunkra a korrekciós adatokat. Szóval a nagyobb beruházás mellé egy rendszeres havi költség is társul. Ezzel úgy gondolom keveseknek adatik meg, hogy – csak úgy – legyen otthon egy RTK képes eszköz.

Megoldás a többségnek: Lakossági RTK!

kimarite képe

OSM 2019 Október: Utcák és Házszámok (HU)

HU: Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
EN: If you are in Budapest - ping the organisers!

A részletekhez, a pontos létszámhoz kérlek, jelentkezz itt: https://www.meetup.com/OpenStreetMap-Hungary/events/265262964/

Közösségi esemény: https://www.facebook.com/events/2419983484886572/

kimarite képe

OSM: helyszín megosztása létező koordináták alapján

Van ez a rendezvény és a helyszíne:

Schönherz Mátrix 2019 | Schönherz Óriáskijelző
Felszerelés folyamatban! Itt követhetitek élőben: https://matrix.sch.bme.hu/
Esemény: https://www.facebook.com/events/2261586927223918/
Schönherz Mátrix 2019
Ma, 18:00–22:00
Rákóczi híd

A Schönherz Óriáskijelző helyszínének megosztása a Google Térkép segítségével történt:

kimarite képe

Felmérés az OpenStreetMap globális és helyi közösségeiről

Köszönjük érdeklődésed az OpenStreetMap Alapítvány (OSMF) kérdőívének kitöltése iránt. A felmérés célja, hogy az idei State of the Map konferencia előtt megkérdezze a térképező közösségeket a világ minden tájáról, különös tekintettel azokra, akik egyébként nem hallatnák a hangjukat. Az alábbi kérdőív nem kvantitatív, illetve a kutatás eredményei nem tekinthetők reprezentatívnak.

Feliratkozás RSS - osmand csatornájára